تلویزیون های QLED بدون مشکل پیکسل سوختگی

0

QLED بدون پیکسل سوختگی

QLED بدون پیکسل سوختگی ،یکی از مشکلات معمول تلویزیون ها، مشکل پیکسل سوختگی بوده است که مسبب ناراحتی بسیاری از کاربران شده است و همواره تولید کنندگان تلویزیون را به چالش های جدی واداشته است. لیکن سری جدید تلویزیون های QLED سامسونگ نوید بخش این امر بود که این مشکل در این سری از تلویزیون ها به کلی از میان برداشته شده است.

تلویزیون های امروزی دیگر صرفا برای تماشای کوتاه مدت شبکه‌ های تلویزیونی ساخته نمی شوند، بلکه این دستگاه ها باید قادر باشند نقش‌ های مختلفی را همچون نمایشگری برای کنسول‌ های بازی یا تماشای بلندمدت فیلم و سریال، بازی کنند. اما محتواهایی مانند بازی‌ های دیجیتالی و شبکه‌ های تلویزیونی معمولا یک بخش ثابت مثل لوگو یا آمارهای بازی را در خود دارند که در تمام مدت به یک شکل و در یک مختصات ثابت بر روی صفحه تلویزیون نمایش داده می شود.

پیکسل سوختگی ( Burn-in )  چیست و چرا اتفاق می افتد ؟

QLED بدون پیکسل سوختگی ،پیکسل سوختگی یا حک تصویر پدیده ای است که معمولا به دلیل نمایش یک تصویر ثابت بر روی صفحه نمایش تلویزیون به وقوع می پیوندد. این مشکل زمانی ایجاد می شود که پیکسل‌ ها برای مدت طولانی یک تصویر ثابت را نمایش دهند. که در اغلب موارد آن تصویر ثابت حتی پس از خاموش نمودن تلویزیون هم به صورت هاله وار دیده می شود. از آن جا که این مشکل در بلند مدت خود را نشان می دهد، آشنایی بهتر با فناوری‌ های روز بازار و نقاط ضعف و قوت آن ها می تواند راهنمایی مناسب برای کمک به شما در راستای انتخاب تلویزیون آینده خود باشد.

همان طور که بالا تر نیز بدان اشاره نمودیم، در کنار بسیاری از پیشرفت‌ های دیگر، مشکل پیکسل سوختگی یکی از اصلی ترین و معمول ترین مشکلات کاربران بوده است که گفته می شود در سری تازه تلویزیون QLED سامسونگ برطرف شده است. این در حالی است که علارغم ادعای برخی شرکت ها مبتنی بر این که مشکل حک تصویر مربوط به نسل منسوخ تلویزیون های CRT بود اما هنوز بخشی از مدعی‌ ترین نسل‌ های امروزی تلویزیون هم موفق به حل این مشکل نشده‌ اند.QLED بدون پیکسل سوختگی

برای مثال در یکی از جدید ترین و معروف تری سری های تلویزیون تحت عنوان OLED ها ما شاهد کنترل جداگانه پیکسل ها هستیم. این امر شاید مزایای فراوانی داشته باشد ولیکن باعث می شود هر پیکسل عمر مفید متفاوتی داشته باشد که نهایتا ممکن است مشکل ساز شود. چرا که هر چه یک پیکسل بیشتر روشن بماند، عمر مفید آن کاهش خواهد یافت. به این ترتیب روشنایی تولید شده توسط آن پیکسل نیز کاهش پیدا کرده و بر کیفیت کلی تصویر به نمایش در آمده، تاثیر خواهد گذاشت. اما در تلویزیون های مجهز به فناوری QLED کل پیکسل‌ های تشکیل دهنده به صورت همزمان مدیریت می شوند و به این ترتیب خصوصیاتی مانند حجم رنگ، تاخیر در واکنش و حداکثر روشنایی تصویر به صورت یک دست در همه جای نمایشگر دیده شده و احتمال پیکسل سوختگی بسیار کاهش پیدا می نماید.

QLED بدون پیکسل سوختگی ،جالب است بدانید که این برتری تنها در حد ادعا نیست و تفاوت کارکرد این دو فناوری در این حوزه اخیرا در یک آزمایش به روشنی اثبات شده است. در این آزمایش که میان تلویزیون QLED سامسونگ و یکی از عالی ترین تلویزیون های فناوری OLED صورت پذیرفت، هر دو دستگاه به یک کنسول بازی متصل شده و تنظیمات تصویری آنان نیز مشابه هم انتخاب شد. سپس یک بازی دیجیتالی توسط 6 نفر و در مدت زمان 12 ساعت، روی این تلویزیون ها انجام گرفت. پس از اتمام این مراحل، نتیجه به دست آمده بسیار شگفت انگیز و حیرت انگیز بود چرا که پس از پایان بازی، وجود پیکسل سوختگی یا حک تصویر در چند نقطه از صفحه تلویزیون OLED به وضوح قابل مشاهده بود این در حالی بود که هیچ اثری از این مشکل در تلویزیون QLED دیده نمیشد.

QLED بدون پیکسل سوختگی ،QLED های سری 2017 سامسونگ، تلویزیون هایی هستند که توانسته اند کیفیتی فراتر از استاندارد Ultra HD Premium را برای کاربران خود ارائه نمایند ولی نکته جالب توجه این است که این دسته از تلویزیون ها این کار را همراه با نگه داشتن احتمال پیکسل سوختگی در حداقل میزان ممکن ، انجام می دهند. به بیان ساده باید گفت تلویزیون های تازه سامسونگ می‌ توانند هر محتوای Ultra HD Premium را دقیقا به همان شکل مورد نظر تولید نموده و به شما نشان دهند. به این ترتیب چه شما در حال انجام بازی‌ های ابری باشید و چه در حال تماشای مسابقه‌ های ورزشی یا فیلم مورد علاقه‌ تان ، فارغ از هر مدت زمانی که تول می کشد، خیالتان آسوده خواهد بود که صفحه تلویزیونتان آسیب نخواهد دید.

[review]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه رسمی اینستاگرام "میهن کالا" را دنبال کنید