HDR10 چیست و چه قابلیتی دارد ؟

0

HDR10 چیست و چه قابلیتی دارد ؟

HDR10 چیست ؟ اتحاد UHD، یکی از اتحادها در صنعت تلویزیون است که در ابتدای 2015 تشکیل شده و شرکت هایی همچون سامسونگ، فاکس و نتفلیکس از اعضای این اتحادیه هستند، و هدف آن ها ایجاد قوانین محکم برای آینده این صنعت است. یکی از آخرین استاندارد های اتحاد UHD، استانداردی با نام داینامیک رنج بالا High Dynamic Range است که اختصارا HDR نامیده شده است و آخرین آن HDR10 نام دارد. این فرمت در بازار با نام اولترا اچ دی پریمیوم تبلیغ شده و در تلویزیون های گران قیمت 2015 و برخی تلویزیون های 2016 دیده می شود. در حال حاضر فرمت‌های HDR10 ،dolby vision و HLG وجود دارند؛ اما ظاهرا این تعداد کافی نبوده و فرمت جدیدی با عنوان +HDR10 به وجود آمده است. اچ‌ دی‌ آر پلاس که ساخت سامسونگ است، اخیرا توسط شرکت‌های بزرگی مانند پاناسونیک، فیلیپس، آمازون، فاکس و 20th Century مورد حمایت قرار گرفته است. بنابراین، با نگاهی به نام سازنده و نام شرکت‌هایی که از آن حمایت کرده‌اند، به نظر می‌رسد خیلی زود شاهد همه‌ گیر شدن این فرمت جدید باشیم.

HDR10 چیست و چه قابلیتی دارد ؟

HDR چیست ؟

HDR10 چیست ؟ فناوری HDR را در واقع می توان آینده دنیای تصویر و سرگرمی نام گذاری کرد. فناوری که در سال 2016 به تلویزیون ها افزوده شد و در هر چه بهتر دیدن صحنه ها کمک خواهد کرد. HDR در واقع مخفف High Dynamic Range است با توجه ویژه در تلویزیون های جدید این امکان را فراهم می کند تا تصاویری با کنتراست بالا را مشاهده نمایید. High Dynamic Range به معنای محدوده ی دینامیکی بالاست که در واقع این اطمینان را حاصل می کند که تصویری با کنتراست دقیق و تنظیم شده را مشاهده خواهید کرد.

برای خرید و دریافت قیمت تلویزیون سامسونگ و الجی به فروشگاه اینترنتی میهن کالا مراجعه کنید.

فناوری HDR در تلویزیون ها جدید این امکان را فراهم می کند تا صحنه ها را با رنگ اصلیشان مشاهده نمایید و این سبب می شود صحنه هایی زنده و نزدیک به واقعی را نظاره گر باشید. کنتراست قوی در تصاویر سبب به نمایش در آمدن تاریک ترین رنگ مشکی و روشن ترین رنگ سفید خواهد شد و چنان تضاد بالا و در سطح عالی را ایجاد خواهد کرد که تمامی رنگ ها را می توانید به وضوح در میان صحنه ها بیابید. همه ی کاربران از این موضوع اطلاع کامل دارند که رزولوشن بالاتر تصویر، صحنه ها را با جزئیات بیشتر و کیفیت بالاتر ایجاد خواهد کرد، اما این اطمینان را داشته باشید که کنتراست قوی تر در بهتر دیدن صحنه تاثیر مثبت بیشتری خواهد گذاشت. تا حدی که می توان گفت اگر تلویزیونی با رزولوشن بالاتر را با تلویزیون با کنتراست قوی تر مقایسه کنید، تلویزیون با کنتراست بالاتر تصاویر دقیق تر و زنده تر را پخش خواهد کرد. فناوری HDR در تلویزیون طیف رنگی گسترده ای را ایجاد خواهد کرد، این سبب می شود هر نقطه از تصویر با رنگ واقعی خود ایجاد شود. تولید تصاویر واقعی و زنده با تنوع رنگی بالا از اثرات این فناوری می باشد. ایجاد تضاد رنگی مناسب در بین اجزای تصویر این امکان را ایجاد می کند تا تمامی اجزای تصویر را با جزئیات کامل مشاهده نمایید. فناوری HDR در ابتدا از طریق پایین آوردن میزان نور پس زمینه تعادل رنگی را ایجاد می کرد و رنگ ها را به نمایش می گذاشت. اما در حال حاضر و در تلویزیون های جدید این امکان از طریق افزایش روشنایی در بخش هایی از تصویر فراهم خواهد شد. این سبب می شود تمامی بخش های تصویر با رنگ کاملا طبیعی ایجاد شوند و تمامی جزئیات تصویر را به خوبی برملا خواهد کرد. البته ممکن است در مواردی میزان روشنایی صحنه ها پایین باشد، که در این حالت میزان روشنایی نمایشگر پایین خواهد آمد. در واقع هر صحنه های با هر میزان روشنایی و هر رنگی توسط این فناوری به صورت دقیق و مشابه واقعی ایجاد می شود و شما می توانید تصاویری را ببینید که شبیه به سه بعدی هستند.

HDR چیست ؟

HDR10 چیست ؟

HDR10 چیست ؟ HDR10 یک استاندارد آزاد و باز ( open standard) در صنعت تلویزیون و به این معنی است که برای استفاده عمومی در دسترس است و تمام سازندگان می توانند بدون مسائل حقوقی از آن استفاده کنند. البته HDR10 اسم عجیبی است و به خاطر سپردن آن کمی مشکل است. به همین خاطر شما بر روی جعبه یا برگه مشخصات محصول نام HDR10 را مشاهده نمی کنید و به جای آن فقط به صورت ساده می بینید که تلویزیون از HDR پشتیبانی می کند و شما باید فرض را بر این مبنا قرار بدهید که منظور آن HDR10 است و از محتویات HDR10 پشتیبانی می کند. این استاندارد در حال حاضر در حال پیشی گرفتن است. بیشتر محتویات HDR که در بازار موجود است، فرمت HDR10 را دارند و بیشتر تلویزیون ها نیز از این استاندارد پشتیبانی می کنند. این استاندارد همانند منابع طبیعی و سازندگان برای استفاده از آن برای مسائل حقوقی پولی پرداخت نمی کنند بلکه به صورت رایگان است. اما این تنها بخشی از فناوری HDR10 است. سالهاست که سازندگان تلویزیون، مصرف‌کنندگان را با تبلیغات درباره ی بازه رنگی تلویزیون‌ هایشان بمباران کرده اند. اما جزئیات یا دانه‌ ای بودن رنگ نیز مهم است. آندورید و تقریبا تمام نرم‌ افزارهایی که وجود دارند، دارای بازه رنگی محدود Rec.709 یا sRGB هستند. اما چیزی که در سینماها وجود دارد، بازه رنگی DCI-P3 است که تقریبا تمام رنگ‌ های موجود رو پوشش می دهد. Dolby Vision هم یک استاندارد HDR اختصاصی است که توسط Dolby ایجاد شده و نوید این را می دهد که در جایگاه بالاتر از HDR10 قرار می گیرند. تفاوت عمده بین دالبی ویژن و HDR-10 این است که دالبی ویژن از 12 بیت در هر رنگ (قرمز، سبز، و آبی) استفاده می کند در حالی که HDR-10 از 10 بیت در هر رنگ استفاده می کند و اسم HDR10 نیز از همین 10 بیت گرفته شده است. بهترین وضعیت برای نمایش HDR10، نمایشگرهای با رنگ‌ های ۱۰ بیتی است.

HDR10 چیست ؟

آیا تلویزیون شما +HDR10 پشتیبانی خواهد کرد ؟

HDR10 چیست ؟ در پاسخ به اینکه آیا تلویزیون شما از اچ‌ دی‌ آر پلاس پشتیبانی خواهد کرد یا خیر، باید گفت هم بله و هم خیر. سامسونگ می‌گوید: محصولات ما در سال 2017 همگی قابلیت پشتیبانی از اچ‌ دی‌ آر پلاس را دارند و زمانی که این طرح رو نمایی رسمی شود، گواهی اچ‌ دی‌ آر به این محصولات تعلق خواهد گرفت. همچنین در تلاش برای ارائه‌ ی گزینه‌ هایی برای نمایشگرهای سال 2016 خود نیز هستیم. اینکه سایر شرکت‌ها از اچ‌ دی‌ آر 10 پلاس استقبال کنند یا خیر را زمان مشخص خواهد کرد؛ اما ال‌ جی مجوز دالبی ویژن را دارد و به نظر نمی‌ رسد به چیزی که ساخته‌ ی سامسونگ است رو بیاورد. در خصوص سایر شرکت‌ ها باید منتظر بود و دید. سوال دیگر این است که اگر سایر شرکت‌ ها به اچ‌ دی‌ آر 10 پلاس بپیوندند، آیا قادر خواهند بود با چیزی شبیه یک به‌ روزرسانی فرم‌ ور، دستگاه‌ های کنونی خود را به آن مجهز کنند؟ نمی‌ توان خیلی روی آن حساب کرد اما دور از ذهن نیست.

کدام تلویزیون ها داری HDR10 هستند ؟

HDR10 چیست ؟ برخی از تلویزیون‌ های LED و LCD برتر، به علاوه‌ی تلویزیون‌های OLED چند سال اخیر، دارای فناوری نمایشگری برای رندر کردن محتوای HDR به منظور داشتن نتیجه‌ ی مناسب و معقول هستند. اما بیش‌ تر تلویزیون‌ های امسال دارای مدل‌ هایی هستند که قابلیت HDR را به طور گسترده‌ ای تبلیغ می کنند. این تلویزیون‌ها شامل سری SUHD شرکت سامسونگ، مدل‌های X8000 و X9000 سری D شرکت سونی، جدیدترین تلویزیون‌های LED و OLED شرکت ال‌ جی و سری PP شرکت Vizioo است.

[review]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه رسمی اینستاگرام "میهن کالا" را دنبال کنید